CHOROBY TARCZYCY A MASA CIAŁA Czy istnieje zależność pomiędzy chorobami tarczycy, metabolizmem a masą ciała?

Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Choroby tarczycy mogą mieć zatem bezpośredni wpływ na nasz metabolizm i masę ciała. Zmniejszenie masy ciała lub jej przyrost może więc być jednym z objawów chorób tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

W przebiegu niedoczynności tarczycy, kiedy gruczoł tarczowy nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, procesy metaboliczne ulegają spowolnieniu. Komórki naszego organizmu nie pracują prawidłowo bez odpowiedniej ilości hormonów, co może mieć również wpływ na masę ciała.

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest przyrost masy ciała mimo prawidłowej, zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Jeśli wzrost masy ciała jest jedynym objawem, prawdopodobieństwo, że wynika to z nieprawidłowej funkcji tarczycy, jest znikome. Jeżeli występują także inne objawy niedoczynności tarczycy (możesz sprawdzić je tutaj -> TEST), to prawdopodobieństwo wzrasta. Wówczas należy wykonać badanie stężenia hormonu tarczycy TSH we krwi, aby potwierdzić, czy objawy wynikają z zaburzonej czynności tarczycy. W tym celu skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

Nadczynność tarczycy

W przebiegu nadczynności tarczycy, kiedy gruczoł tarczowy produkuje i uwalnia nadmierne ilości hormonów, procesy metaboliczne ulegają przyspieszeniu. Możemy mieć wówczas wrażenie, że wszystko w naszym organizmie zdaje się przyspieszać.

Jednym z objawów nadczynności tarczycy jest spadek masy ciała pomimo zwiększonego łaknienia (w zależności od nasilenia nadczynności tarczycy).

Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia spadku masy ciała jest związane z nasileniem nadczynności tarczycy. Tak więc jeśli tarczyca produkuje nadmierne ilości hormonów, metabolizm pacjenta przyspiesza, a to prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego, aby utrzymać tę samą masę ciała.

Ponieważ nadczynność tarczycy może również zwiększać apetyt, niektórzy pacjenci mogą nie stracić na wadze, a niektórzy mogą faktycznie na niej przybrać, w zależności od tego, jak bardzo zwiększają kaloryczność posiłków.

Podsumowując, istnieje bliska korelacja pomiędzy stężeniem hormonów tarczycy we krwi a masą ciała. Same objawy nie są jednak potwierdzeniem choroby i w każdym przypadku należy skonsultować je z lekarzem. Badanie, które potwierdzi, czy Twoje objawy są związane z chorobami tarczycy, to badanie TSH.

Podstawową diagnostykę chorób tarczycy może przeprowadzić lekarz rodzinny. Większość postaci niedoczynności tarczycy również może prowadzić i leczyć lekarz rodzinny. W trudniejszych przypadkach wymagana jest konsultacja ze specjalistą endokrynologiem.

Zrób krótki test i sprawdź,
czy choroby tarczycy mogą dotyczyć
również  Ciebie.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Agnieszka Żak-Gołąb

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Referencje:

  1. American Thyroid Association. Thyroid and Weight. Available at https://www.thyroid.org/thyroid-and-weight/. Last accessed January 2018.