CHOROBY TARCZYCY U KOBIET PLANUJĄCYCH CIĄŻĘ Czy wiesz, że problemy z zajściem w ciążę mogą być spowodowane
zaburzoną czynnością tarczycy?

Gruczoł tarczowy produkuje i uwalnia hormony niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, dlatego też nawet niewielkie wahania ich stężenia we krwi mogą mieć znaczny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i komfort życia.

Chorobom tarczycy towarzyszy wiele niespecyficznych objawów, które utożsamiamy ze stylem życia, i często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolegliwości są związane właśnie z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą.

Czy wiesz, że zaburzenia płodności i miesiączkowania (nieregularne miesiączki lub ich brak, zbyt skąpe lub zbyt obfite krwawienia miesiączkowe) mogą być objawem chorób tarczycy?

Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego każda kobieta planująca ciążę powinna zbadać swoją tarczycę (rutynowym badaniem jest oznaczenie stężenia TSH w surowicy).
Dotyczy to zwłaszcza kobiet:

  • z objawami wskazującymi na niedoczynność tarczycy,
  • z rozpoznaną w przeszłości chorobą tarczycy,
  • z powiększeniem tarczycy (wolem) lub stwierdzonymi guzkami tarczycy,
  • z wywiadem chorób tarczycy w rodzinie,
  • ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią),
  • leczonych z powodu niepłodności i po przebytych przedwczesnych porodach lub poronieniach.

Kobieta planująca ciążę, która stwierdzi u siebie objawy wskazujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powinna zgłosić się do lekarza ginekologa lub do lekarza rodzinnego, którzy mogą zlecić oznaczenie stężenia TSH (i ewentualnie inne badania).

W przypadku rozpoznania niedoczynności lub nadczynności tarczycy kobieta powinna odłożyć decyzję o zajściu w ciążę. Leczenie powinien prowadzić endokrynolog, który ustali możliwy bezpieczny termin zajścia w ciążę w zależności od metody leczenia.

Zrób krótki test i sprawdź,
czy choroby tarczycy mogą dotyczyć
również Ciebie.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Agnieszka Żak-Gołąb

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Referencje:

  1. Hubalewska-Dydejczyk A. i wsp. Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży. Pol J Endocrinol 2011; 62(4): 362-381.
  2. Zdrojowy-Wełna A. i wsp. Postępowanie w subklinicznej niedoczynności tarczycy u kobiet ciężarnych i dzieci. Fam Med Prim Care Rev 2015; 17(1): 60-65.