Gruczoł tarczowy produkuje i uwalnia hormony niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu, dlatego też nawet niewielkie wahania ich stężenia we krwi mogą mieć znaczny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i komfort życia.
Chorobom tarczycy towarzyszy wiele niespecyficznych objawów, które utożsamiamy ze stylem życia, i często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolegliwości są związane właśnie z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą.
Czy wiesz, że zaburzenia płodności i miesiączkowania (nieregularne miesiączki lub ich brak, zbyt skąpe lub zbyt obfite krwawienia miesiączkowe) mogą być objawem chorób tarczycy?

Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego każda kobieta planująca ciążę powinna zbadać swoją tarczycę (rutynowym badaniem jest oznaczenie stężenia TSH w surowicy).
Dotyczy to zwłaszcza kobiet:
- z objawami wskazującymi na niedoczynność tarczycy,
- z rozpoznaną w przeszłości chorobą tarczycy,
- z powiększeniem tarczycy (wolem) lub stwierdzonymi guzkami tarczycy,
- z wywiadem chorób tarczycy w rodzinie,
- ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią),
- leczonych z powodu niepłodności i po przebytych przedwczesnych porodach lub poronieniach.
Kobieta planująca ciążę, która stwierdzi u siebie objawy wskazujące na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powinna zgłosić się do lekarza ginekologa lub do lekarza rodzinnego, którzy mogą zlecić oznaczenie stężenia TSH (i ewentualnie inne badania).
W przypadku rozpoznania niedoczynności lub nadczynności tarczycy kobieta powinna odłożyć decyzję o zajściu w ciążę. Leczenie powinien prowadzić endokrynolog, który ustali możliwy bezpieczny termin zajścia w ciążę w zależności od metody leczenia.
Zrób krótki test i sprawdź,
czy choroby tarczycy mogą dotyczyć
również Ciebie.
Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Agnieszka Żak-Gołąb
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Referencje:
- Hubalewska-Dydejczyk A. i wsp. Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży. Pol J Endocrinol 2011; 62(4): 362-381.
- Zdrojowy-Wełna A. i wsp. Postępowanie w subklinicznej niedoczynności tarczycy u kobiet ciężarnych i dzieci. Fam Med Prim Care Rev 2015; 17(1): 60-65.